| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Küçük çocukların ağız sağlığı dair genişlik kalın karşılaştığı problemlerden biri dudak ve logos bağı sorunlarıdır. Çocuğun sınırlı he da pinti bir bandaj dokusuna sahip olması, yaşamını negatif yönde etkileyebiliyor. Logos ve ağız bağları, bebeklerde emme, çocuklarda ise yeme ve konuşma bozukluklarına çizgi açabiliyor. Dudak sağlığının dışında, dişler beyninde ara oluşmasına etmen olmuş bu sargı dokuları, çocuğun ileriki yaşlarında estetik kaygısı yaşamasına temel hazırlayabiliyor.

Diş etini, ağız, deyi ve yanak beyninde bulunan dokulara bağlayan tiftik mukozaya frenulum (dudak, dil, yanak bağı) namı verilir. Bu dokular ise alelumum dediğimiz üst ve madun ön stoper dişlerin beyninde dil altında ve aynı zamanda antrparantez yanak ile arka dişlerin arasında konumlanabiliyor. Dudak içinde bulunan bu sargı dokularının sayısı da kişiden kişiye tamir gösterebiliyor. Neredeyse her bireyin logos altında yer alan bağ dokuları, yukarı ve alt meyan dişlerin üzerinde dahi çabucak gereğinden fazla bulunabiliyor.

Sargı Dokuları Neden Fark Edilir?

çocuk, söz bozukluğu yaşıyorsa, şeker ha da dondurma yerken dilini ağzından çıkaramıyorsa deyi ve ağız bağı problemlerinden şüphelenilebilir. Ayrıca bebeklerde dahi meme ucunu kavrayamama veya emmede zorlanma görülmesi tenha de dikkat gerektirebilir. Bu çeşitler gibi durumlarda ise sargı dokusunun bulunduğu melhuz söz evet yada ağız inç dediğimiz yardım ile yavaş bir şekilde kaldırılıp incelenmelidir.

Diş Hitit Çekilmelerine Neden Olabiliyor

Gerektiğinden henüz dolgun ve daha iri bir yapıya iye olabilen ağız bağları, önce bebek ve çocukların olmak üzere çoğu kişinin yaşamını çirkin yönde etkileyebiliyor. İşaret altı bağı, bebeklerin emme, çocukların ise beslenme ve söz hareketlerini etkilerken, ağız bağı diş eti çekilmelerine taban hazırlayabiliyor.

Çocukların Psikolojisini Etkileyebiliyor

etli ve büyük bir yapıya sahip olmuş ağız bağları, diş problemlerinin tarafı dizi estetik sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bu dokular, dişlerin beyninde distema (mesafe) oluşmasına ve dişlerin birbirinden ayrık çıkmasına hat açabiliyor. Bu neden ile zamazingo dediğimiz çevre oluşumuna başlayan çocuklarda ise diş yapısını takbih ve aynı zamanda bununla birlikte özgüven zayıflığıda görülebiliyor.

Bağ Dokuları Kesin Olarak Alınmalı

birçok soruna etmen olabilen dudak bağları, toprak aldığı kısımdan muhakkak çıkarılmalıdır. Özellikle yukarı ve alt dişlerin arasında konumlanan dudak bağları, bulundukları bölgeden tardedilmeli, ardından ise ortodontik diş teli tedavisi uygulanmalıdır. Ağız bağları alınmayan kişilerde diş telefonu uygulamaları yapılsa üstelik beğenilen son elde edilemez ve dişler arasında kavuşma sağlanamaz.

Lazer Tekniği Daha Avantajlı Bir Davranış

ağız bağı şikayetlerine, daha öncesi cerrahi operasyonlar önerilirdi. Ama bu problemler, ilerleyici teknoloji ve yapılan çalışmaların ürünü olan lazer tekniğiyle daha kısa sürede çözülmeye başlanmıştır. Lazerle dudak bağı alımı, anestezisiz, bıçak kesiği olmadan, kanamasız ve bibersiz bir şekilde yapılır. Bu nedenle lazer tekniği, hem rahatsız hem de doktor için henüz çabuk ve daha konforludur. Bu denli kısa bir zamanda uygulanabilen lazer tekniği, cerrahi operasyonlara nazaran da daha kolay olup dikiş atılmasını gerektirmez. Lazer tekniği antrparantez aplikasyon sonrası daha az enfeksiyon riski taşır. Ama bağın epey derinde yerey alması durumlarında cerrahi faaliyetler gerekebilir.

1 Comment

    • Muhammet Ali GÖKDEMİR

      Çocuklarda bu basit bir durum gibi gözüken olay psikolojik durumlara bile neden olabiliyormuş bunu öğrendim teşekkürler.

Leave us a comment