| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Önemli esenlik sorunlarının ishal çocukların aşırı ma kaybına kanal açarak ölüme sebep olabileceğini dile getirdi.

çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Sabri acara, ishalin bebek ve çocuklarda her mevsimde karşılaşabilecek bir esenlik sorunu olduğunu söyledi.

ishalin bunca çeşitli sebepleri bulunduğunu, virütik olanların çocuğun nesne durumunu dayanıklı bozmadığını belirten acara, şöyle konuştu:

“mikroplu ishallerde od görülebilir. Bunun yanı dizi gaitanın görünüşü, kokusu değişir. Ayrıca hunriz olabilir. Çocuklarda fiil, kirli gıdalar, abur cubur yiyeceklerle dahi oluşabilir. Yağlı ve şekeri bereketli gıdalarda amel yapabilir. Azık zehirlenmeleri dahi ishal yapabilir. Yolculuklarda da çocuğun aldığı besinin değişmesi sonucu fiil görülebilir. Yinede çocuklarda bu gözle görülmeyen fakat gaita tahlili yapılarak teşhis konulan parazitler fiil yapan sebepler arasında yer almaktadır.”

yeni, kulak burun kuşpalazı, hacet usulu enfeksiyonları ve bu hastalıkların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçların da ishale sebep olabileceğini, diş çıkaran bazı çocuklar ile inek sütüne alerjisi olmuş un ve unlu mamuller yiyen çocuklarda da eşsiz de olsa edim görülebileceğini vurguladı.
Susuz Bırakıyor

Yeni ishalli çocuklarda meydana gelen gaseyan karın ağrısı halsizlik iştahsızlık ve aynı zamanda nadiren daha ciddi od görülebildiğinide cümlelerin arasına ekledi.

ishalde en bunca korkulanın, begayet amel ve kusma ile vücudun ba kaybetmesi olduğunu tamlayan atılgan, şunları söyledi:

“Dünyada her devrisi, 5 yaşından küçük çocuklarda bir milyara yakın amel vakası görülüyor ve bu çocukların 2,5 milyona yakını hayatını yitiriyor. Ölümlerin en şişman sebebi edim ile ba kaybıdır. Alelhusus 2 yaşın altındaki bebeklerde ishalden memat daha sıktır. İshali olmuş bebeklerde bıngıldakta çökmeler, huzursuzluk ve gözlerde yıkılma görülebilir. Bu şikayetler üzerine harekete geçen vücudun aşırı ab kaybetmesi sonucunda bölyece bebeklerde beslenme bozukluğu ve aynı zamanda hal alabilmesinide cümleleirnin arasına ekledi. ölümlere yazı açabilir.”

yeni, fiil tedavisinde nedenin bulunup ortadan kaldırılması gerektiğini ancak an an sebebin belirlenemediğini bildirdi. İshalli çocukların ensiz ensiz ve kalın beslenmesi gerektiğini aktaran çevik, şunları kaydetti:

“Bebek ana sütü alıyorsa, herhâlde velinimet sütüne sürme edilmelidir. Yağsız ve şekersiz gıdalar verilmeli, alelhusus pirinç lapası, kumpir püresi, yağsız yoğurt, ayran, muhallebi, şeftali, muz, havuç suyu verilmelidir. Kusan çocuğun midesi kusmaya takiben birkaç zaman dinlendirilmelidir. Mikroplu ve paraziter olanlarda ilaç kullanılmalı, diğer ishallerde antibiyotikler ve amel kesici ilaçlar kullanmamalıdır. Bir iki günü aşan ağır ishallerde kesin olarak basamak başvurulmalı.”

1 Comment

    • Ali Osman şen

      Ben ishalin çocuklarda bu kadar zararlı olabileceğine hiç imkan vermemiştim.

Leave us a comment