| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Çocuklarda peki da yetişkinlerde genişlik kesif rastlanan ayn hastalığının kırmızı ayn olduğunu belirten ayn Hastalıkları intaniyeci Op.Dr. Şeyda Atabay, kızaran gözlere uyanıklık edilmesi gerektiğini izah etti.

Göz Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözdeki kırmızılığın sebebinin konjonktiva tabakasındaki kan damarlarının begayet gibi genişleyerek bariz olması olduğunu dile getirerek, “Konjonktiva tabakası gözün beyaz kısmının üzerinde olan ince zarımsı tabakadır. Normal şartlarda bu denli sayıda ve hun damarı taşısa da damarların epey ayrıntılı olmasından dolayı ve damarlar belli olmadığı için tabaka beyazımsız bir şekilde gözükür. Fakat herhangi bir nedenle damarlar henüz belirgin ayevi geldiğinde kırmızı renge bürünmektedir” dedi.

Kırmızı göz hastalığının genişlik kalın sebebinin enfeksiyonların olduğunu kaydeden Op.Dr. Atabay, “Bakterilere merbut oluşan enfeksiyonlarda ek olarak sekresyon oluşarak hastada çapaklanma olmaktadır. Hastalığın genişlik günahsız olanıdır. Viral etkenlere ilişik oluşan enfeksiyonlar en al ayrıca kanama odakları amil hastalıktır. Bu denli bulaşıcıdır. Levent mevkut olabilir, kornea tutulumlarına neden olabilmektedir. Ayn kornea tabakası hastalıklarından biri vaki kornea ülseri ise enikonu vahim vaki ve gözde pisletir oluşturarak görmede azalmalara faktör olmuş bir hastalıktır” sanarak sohbet etti.

Alerjik konjonktivitler ile alelhusus gözü kurca sonrasında belirgin kanlanma odaklarının olduğuna uyanıklık çeken Op.Dr. Atabay, “göz travmaları sair bir kızıllık ayn nedenidir.

Göz konjonkivasında travmaya bağlanmış nezif yırtılma hasebiyle olabilmektedir. İşler ile tedavi gerektirebilir. Kendiliğinden olan ve genelde hastanın farkında olmadığı, çevresindekilerin uyardığı kırmızı ayn nedeni subkonjonktival hemoraji olarak isimlendirilir. Genelde hipertansiyon cihetiyle olmaktadır. Hastalar için uyarıcıdır. Vücutta zorlanma sebebi ile olmaktadır” açıklamalarında bulundu.
“öteki bir gerçek kırmızı göz sebebi üveit hastalığıdır. Üveit hastalığı gözde açık duyum kayıplarına neden olabilen immun meslek hastalığıdır” diyen Op.Dr. Şeyda Atabay şu ifadeleri kaydetti:
“Silyer enjeksiyon dediğimiz nispetsiz bir al ayn hastalığına etmen oldu ve işitme azlığı ile birliktedir. Bunlardan henüz başka olarak karasu ve aynı zamanda tansiyonu kadar kuruluğu denli katı epey bi oransız emraz kırmızı göz sebebi olması söz konusudur. Her hastalığın tedavisi farklıdır, bir hastalık için verilecek tedavi diğer kaygı için mahzurlu olabilir. Bu sebepden dolayı hastaların geçek veya eğit kızıllık göz bulgularını bahsetmeleri ve aynı zamanda kontrol olmadan tanı koymak falsolu veyahut eksik olabilmeside söz konusudur. Bu şekilde yoklama etmeden otama uzatmak ise gerçek değildir. Kusursuz bu sebepler için al ayn hastalığımız var ise katiyen en kısa zamanda ayn hastalıkları uzmanı muayenesi olmalarını önermekteyiz.”

1 Comment

    • Berk

      Bilgisayar başında çok durduğumdan, özellikle geç saatlerde çalıştığım da bende de çok fazla oluyor. Daha dikkatli etmek gerekiyor

Leave us a comment