| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Etsiz cilde kontra evde hazırlanabilecek çalışkan çareler mevcuttur. Korkulu, gerçek veya pahalı olmadıklarından dolayı yüzyıllardır tercih edilirler. Siz dahi bu sorun için doktora gitmeden evvel çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz.

etsiz ten, ciltteki rutubet eksikliğinden kaynaklanır. Evde yapılabilecek genişlik etkili eritme cildi nemlendirmektir. Nemlendirici bir losyon simultane etki edecektir. Bir duş veya banyo sonrasında nemlendiricinin uygulanması duş olur da banyodan elde edilen nemin de ciltte saklanmasını temin eder. Ayurveda’olur kıyasla kuru cilt Vata doshanın dengesizliği sonucunda görülür. Vücutta Vata dosha artınca, Kapha’yı azaltır, vücutta ve yüzde cildi zayıflatır ve kırıştırır. Kapha teni yumuşak kılan doshadır. Çevresel etkiler ve hava pozisyonu da etsiz cilde etmen evet. Kış aylarında tenin nemli kalması zorlaşmaktadır.

Kuru Cilt İçin Tavsiyeler:

 • Gliserin ve gül suyunu hemayar büyüklüğünde karıştırın. Bu karışımı bozulmamış bir şişede saklayın ve tenin lüzumlu bölgelerine sürün. Epey etsiz cildi olanların banyodan ensonra sürmesi kaynak edilir. Kullanmadan önce şişeyi kesin olarak çalkalayın zira gliserin dibe çökebilir. Eğer karma cildiniz gelse (muayyen bölgeler kuru, belirli bölgeler yağlı) bu karışıma limon suyu da ekleyin.
 • eşit derecede vazelin ve gliserini karıştırın, yüzde ve vücutta etsiz cilde sürerek tün boyu bekletin.
 • eşit miktarlarda vazelin, E vitamini yağı ve gliserini karıştırın. Duştan yarım sayaç evvel yüze ve vücuda uygulayın.
 • Eller ve ayaklarda etsiz ten için 10 vahit ba ile 1 vahit gliserini karıştırın ve sürün. Birkaç günde cildiniz yumuşayacaktır. Hususi bir sahiplik yıkama sabunu için likit sabuna gliserin ekleyerek kullanın.
 • Yumurta sarısı, gül suyu, misket limonu suyu, zeytinyağı ve portakal suyunun her birinden 1 çay kaşığı alıp oldukça karıştırın. Bu sıska cilt losyonunu sabahları yüzünüze sürün ve 20 zaman sonraki yıkayın. Bal, yumurta, zeytinyağı ve gül suyunu karıştırarak bir alın maskesi de yapabilirsiniz.
 • Vata stabilizatör bitkilerden amel yağlarla Ayurvedik ovma yaptırın. Zayıf teni olmuş kişilerin her gün ovma yaptırması referans edilir amma olabilir değilse haftada bir yaptırılabilir.
 • Lavanta yağı ve sandalağacı yağı sakinleştirici etkileriyle zayıf cilt için iyidir. Bu yağların birkaç damlası banyoda kullanılabilir.
 • 1 Çeyrek bardak yoğurt kadar ve 1 çay kaşığı bal ve son olarak 1 çorba kaşığı süt tozu ile karıştırın. Yüze uygulayıp 10 dakika bekleyin, sonra soğuk ba ile yıkayın.
  sıska ten için nebatat
  Aloe Vera kusursuz ten tipleri için hâller bitkidir ve ancak kuru ten için değil kırar, yanıklar ve kaşıntılar için de kullanılmıştır. Aloe Vera yaprakları yüzde 96lık gibi bir oranında suyun yanında esansiyel yağ, amino asitler, mineraller, vitaminler, enzimler ve glikoproteinler içerir. Yetkin olarak bu maddeler ile cilde tabii ki bir parlaklık peyler ve aynı zamanda katı iklimler ile bile nemini korunmasında koruyucu olurlar . Yaprakları kırarak yahut keserek elde edilen jel elden cilde ve yüze sürülebilir.
  Alman papatyası bu denli sakinleştiricidir ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Bu yüzden mayasıl, döküntü, kaşıntı derecede ne kadar cilt probleminin tedavisinde kullanılır. Bir veya yarım bardak, körpe yahut kurutulmuş Alman papatyasını bir çaput çantaya koyup banyo suyuna kucak. Banyoya girmeden ilk 10 dakika bu suda bekletin.

Leave us a comment