| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Akdeniz üniversitesi (Aü) tababet Fakültesi cildiye Anabilim Dalı talim üyesi Doç. Dr. Ayşe bozulmamış, derinin yukarı tabakasında hücreleri birbirine bağlayan bir topluluk proteinler bulunduğunu, Pemfigus hastalığını haiz bireylerde bu protein yapılarına karşıt vücudun otoantikor üretmeye başladığını izah etti. İyi olarak nedeni gayrimuayyen bu hastalıkta, derinin kendisini yabancı olarak algıladığını tamlayan saf, ”deri bir anlamda zat kendiyle savaşıyor” dedi.

Yanıklarda olduğu ölçüsünde, içinde nakit bulunan kabarcıklar ve kabuklu incitir şeklinde görülen Pemfigus’un deride görülebildiği büyüklüğünde ağız içi, takip eder ve vajinal moratoryum dahi ortaya çıkabildiğini bildiren Doç. Doktor Temiz, hastalığının genellikle belli bir yaştan sonraki kişilerde görüldüğünü ve aynı zamanda ensiz sayıda çocuk rahatsız bulunduğunu açıkladı.

Pemfigus’un henüz bu denli Akdeniz ırkında görülen bir kaygı olduğunu anlatan Ayşe bozulmamış, hastalığın Antalya ve Adana bölgesindeki görülme sıklığının yüzbinde 2,4 olduğunu, sonraki iki yıl içinde Akdeniz üniversitesi tıp Fakültesi dermatoloji Anabilim Dalı’na başvuran tutkun sayısının 58’a yakın olduğunu anlattı.

Hastalığın teşhisinin ardından tedavisinin onlarca ertesi sürebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Ayşe bozulmamış, şöyle sohbet etti:

”daha bu denli kortizon denilen steroid tedavileri kullanılıyor. Temel otama bu. Muafiyet dediğimiz sistem baskılayıcı ve aynı zamanda tedaviler dahi var fakat bu ilaçlarda cenah etkileride olabilmesi söz konusu. Cenah etkiler de bağışıklık sistemini baskıladığından oldu da steroidler kemik erimesi, gerginlik, şekere yatkınlık yaptığı için bu hastaların ilaçların cenah etkileri bakımından tam izlem edilmeleri gerekli oluyor. Mukaddema Pemfigus Vulgaris denilen, ağız mukozasını tutan madun yüz ölümcül seyredebiliyordu.

ten bütünlüğü darmadağın olduğu için mikroorganizmalar epey rahat deriye ve vücuda girebiliyordu yahut nakit kaybı, elektrolit kaybı hasebiyle ölümler görülüyordu. Şimdi tedaviler çıktı. Bu defa de tedavilerin cenah etkileri nedeniyle ölümler koyuldu. Pemfigus ölümcül seyredebilmesi, ilaçların kanat etkilerinin görülebilmesi bakımından güvenilir bir kaygı. Süreğen bir dert olduğu için ihtimam gerektiriyor.

Leave us a comment