| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Saçlarınız ince ve dökülmesinden endişe mi ediyorsunuz? Saç dökülmesini önlemek yerine altta yatan nedeni bulmaya çalışmalısınız.

İnsanlarda saç dökülmesinin nedenleri temelde birkaç tanedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmelerinin en sık görülen nedenlerini aşağıda liste halinde bulabilirsiniz:

  1. Trikotillomani ismini verdiğimiz ruhsal sorunların eşlik ettiği bir çeşit saç yolma hastalığı
  2. Saçların bakımlı olmaması veya yanlış bakım yapılması
  3. Saçların şekillendirilmesinden kaynaklanan bir takım hatalar
  4. En önemli saç dökülme nedenlerinden bir tanesi genetik faktörlerdir. Genetik faktörler saç dökülmesinde çok ama çok önemlidir. İstediğiniz kadar bakım yapın ve saçınızı hastalıklardan koruyun eğer genetik faktörler aleyhinize işliyorsa her zaman yenik durumda başlarsınız.
  5. Saç büyüme periyotlarında istenmeyen bozulmaların olması ve sürelerinin değişmesi
  6. Bir takım dermatolojik hastalıklar
  7. Bazı kronik hastalıklar
  8. Yine önemli ve çoğu zaman unutluna nedenlerden bir tanesi : ilaçlar ve istenmeyen yan etkileri

Şimdi bu nedenleri biraz daha detaylı inceleyelim.

Trikotillomani

Trikotillomani, genellikle stres sonucu ortaya çıkan ve saçların yolunması alışkanlığıyla kendini gösteren psikiyatrik bir hastalık olmakla beraber saç dökülmesi neden olur sorusunun cevaplarından bir tanesidir.

Saç kayıpları sıklıkla bir bölgede olmaktadır. Bu yama şeklinde saç kayıpları oldukça tipik bir görünümdür. Saçların kaybedildiği bölgelerde oluşan yaralar daha sonra bu bölgelerde saç çıkmasının önüne geçmektedir.

Saç Bakımı

Saçlarımızın düzenli olarak bakıma ihtiyacı vardır. Saçları permalama, renklendirme gibi işlemler saçlarınızı inceltecek ve daha kolay kırılmasına sebebiyet verecektir.

Saç kurutma cihazları bile bilinçsizce kullanıldığında saç telleriniz inceltmekte ve yıllar süren dejenerayona katkı sağlamaktadır.

En Önemli Saç Dökülmesi Nedeni : Genetik Faktörler

Genetik faktörler saç dökülmesinin en önemli nedenidir. Genetik olarak ailede saç dökülmesi var ise sizde bu durumun kurbanı olabilirsiniz. Genetik olarak saç dökülmesinden sorumlu ana hormon dihidrotestesteron ya da DHT olarak isimlendirdiğimiz hormondur.

Her insanda farklı miktarlarda salınan DHT hormonu farklı sonulara yol açmaktadır. Androgenetik alopesi hastalığının temelinde de yine bu hormon suçlanmaktadır.

Saç Büyüme Periyotlarının Bozulması

Bazı durumlar vardır ki vücutta bir çok fizyolojik süreci sekteye uğratırlar. Bunlar hamilelik, bazı cerrahi operasyonlar ve şiddetli travma gibi durumlardır. Bu tip durumlarda saç dökülmesi aniden görülmez.

Olayı takiben bir kaç ay sonra ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde ayrıca vücudun hormonal dengesi tamamen değişmektedir. Değişen bu denge saçları olumsuz etkilemekte ve saç dökülmesinin sebepleri arasındaki önemini korumaktadır.

Dermatolojik Hastalıklar

Bazı deri hastalıkları özellikle baş bölgesini tutmaları durumunda küçük yamalar şeklinde saç kaybına neden olurlar. Bu durum genelde Alopesi Areata olarak adlandırılır.

Bu yama şeklindeki küçük lezyonlar bazen kendiliğinden kaybolurken bazende ilaçla tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Kronik Hastalıklar ve Yetersiz Beslenme

Bazen saç dökülmeleri diyabetes mellitus, yumurtalık hastalıkları veya diğer kronik hastalıkların bir sonucu ya da komplikasyonu olabilmektedir.

Tiroid hastalıklarınız var ise saçlarınız bundan kötü bir şekilde etkilenebilir.

İlaç Yan Etkileri

Çoğu kişide belli olmadan dökülen saçların primer sebebi bazı ilaçların istenmeyen yan etkileridir. Şiddetli saç dökülmelerinin kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının yan etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Bir çok insanın bilmediği ilaç grubu ise bipolar bozukluk, depresyon ve akne gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar farkedilmeksizin saç dökülmesi yapmakta veya var olan saç dökülmesini hızlandırmaktadır.


Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıklı günler dilerim.

Dr. Erhan Yavuz

Leave us a comment