| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Halk beyninde ‘şeker hastalığı’ olarak bilindik diyabet, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle bütün dünyada önemi tedricî olarak mütebaki bir esenlik sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalığı kanda normalden ali şeker düzeyleri ile karakterize bir durumdur.

Gebelerin yaklaşık binde 1-3’ünde evvelce yüz ı diyabet peki da yüz ıı diyabet mevcuttur. Hamilelik diyabeti önce kez hamilelik sürecinde gözlenilen rastgele bir ölçüsünde glukoz intoleransı (şeker teftiş bozukluğu) olarak tanımlanır. Gebelerin % 4’ünde hamilelik diyabeti görülür. Hamilelik yani Gebelik zamanında diyabeti olmuş kadınlar bir kısmı ileri yıllarda ki tip iki diyabet güçlendirme riski olduğu ve özen çeken Konya Medicana Hastanesi kadın Hastalıkları ve Doğma Uzmanı YRD. Doç. Dr Seçil Kahveci Elsürer konuyla ilgili detaylı bilgiler uzattı.

Diyabet hastalığı velinimet ve bebek açısından birtakım sorunlara amil olabilir. Tanı ve tedavi gösterişleri gelişmediği yıllarda anomalili bebek doğumları, baskı doğumlar, doğma yaralanmaları, düşükler, anne hayatını tiksinme yapan komplikasyonlar hatta ölümler kalın gözlenirken günümüzde binlerce diyabetik avrat sorunsuz bir gebelik çağı geçirerek dimdik bebek sahibi olabilirler. Diyabetle yaşamayı bilgin ve kontrollerini düzenli yaptıran bu hastaların sair gebelerden sağlam bir farkı yoktur. Ancak hamile kalmadan önceki gebelik dönemlerinde bilinmesi ve aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bazı bitiriciklikler vardır.

Şeker Hastaları Gebe Kalabilir Mi?
gebelik isteyen diyabetik kadınlar hamilelik evveliyat danışma için başvurmalı ve gebelik öncesinde şeker kontrolü sağlanmalıdır. Gebelik öncesi detaylı bir bilgi yoklama yapılmalı, böbrek, göz, duygu, sinir sistemi ve deveran yöntemi yoklamaları yapılmalıdır. Şeker hastalığı levent mevkut olduğunda damarlarla ilgilendiren sıkıntılara kanal açtığı için detaylı bir sistem taraması yapılmalıdır. Bu sistemlerle ait bir problem varlığında gebelik bozuk olacağı için önceki lüzumlu tedaviler yapılmalı daha sonunda gebeliğe izin verilmelidir. Gebelik önceleri hun şekeri yoklaması epey önemlidir. Kanda gözüken Hemoglobin A1c dediğimiz yakın zamanlı şeker kontrolü ile değerlendirmede 8 ila 12 gün ertesi etkilidir. Hemoglobin A1c değerinin 6’yı aştığı durumlarda bebekle ilişkin sapaklık gözlenme riski artmaktadır. Tagaddi değişikliği ve alıştırma oldukça güvenilir olmakla birlikte alelhusus insülin tedavisi çok iyi sonuçlar vermektedir. Henüz geçmiş kullanılan ağızdan alınan şeker ilaçları gebelikte önerilmediğinden insülin tedavisine geçmek faydalı olmaktadır.

Gebelikte vücudun enerji ihtiyacı artmıştır. Bakiye erke gereksinimini karşılamak için gövde hun şekerini yüksek ittihaz eğilimindedir, bunu da hun şekerini arttırıcı yönde etki özne bazı hormonların kandaki seviyesini arttırarak yapar. Bu hormonların ve yine gebelikte bakiye östrojen, progesteron büyüklüğünde hormonların etkisiyle insülin direnci gelişebilir. Yani insülin hormonu tesirsiz ayevi irat, görevini yapamaz. İnsülin hormonunun bu şekilde tesirsiz hale gelmesi hun şekerinin yüksek kalmasına sebep olmaktadır. Gebelikteki bu fizyolojik değişimler diyabet hastaları için riziko yaratabilir. Düzenli kontroller ile insülin düze ayarlamaları bu süreci rahat atlatmayı sağlayacaktır.

Bazı gebelerde dahi pankreas hücreleri gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha evvel diyabet belirtisi olmadığı halde hamilelik süresince kan şekeri yükselebilir. Gestasyonel Diyabet olarak adlandırılan bu safiha, hamilelik bitiminde alelumum düzelir. Alelumum ailesinde bunca sayıda diyabetik zatlar bulunan, 32 yaşın üzerinde, fazla ağır hamileler gestasyonel diyabet açısından tehlike taşırlar. Hiç risk taşımasa bile kestirmece eksiksiz gebelerin %4’ünde gözlendiği için velinimet adaylarına 25-28. Gebelik haftalarında harita testi önermek iktiza eder. Harita testi sonuçlarına kıyasla tehlikeli grupta beslenme önerileri, egzersiz ile hun şekeri takibi önemlidir. Bir küme hastada insülin gereksinimi olmaktadır. Erken başlanan tedavilerle bu hastalarda velinimet ve bebek açısından enikonu tam bir gidişat izlenir.

kan şekeri kontrolü tamam olmayan gebelerde anomalili bebek (kalp, santral sinir yöntemi, çıplak sistemi, genitoüriner dizge ve hazım sisteminde muhtelif anomaliler) düşük, gelişme geriliği, balaban bebek, gebelik tansiyonu, müşkül ve travmatik mevlit, bebek doğduktan sonunda da başta hipoglisemi (hun şekeri düşmesi), hipokalsemi (kalsiyum düşüklüğü) ve hiperbilirubinemi (bilirubin yüksekliği) olmak üzere ağır atılgan doğan problemleri ortaya çıkma riski artmıştır.

düzenli hun şekeri kontrolü ile varyemez bir hamilelik takibi bu risklerin önlenmesine arkalama edecektir. Ana adayının durumunun farkında olması ve önerilere uyması çok önemlidir. Doğma şekli hastanın durumuna kıyasla değişir. Eğer büyük ise bebe tamam da diğer bir neden ile sezeryan mukteza değil ise diyabetik anne adayı normal doğma yapabilmeside söz konusudur. Normal doğum yapmasına izin maruz hamileler doğum eylemi esnasında CTG ile baki monitorizasyona bağımlı yakalanırlar ve bebekle ilişik sıkıntı bulgusunda dini seremoni sezaryen ile gerçekleştirilir. Diyabetik ana adayının mevlit yapacağı hastanenin çevik doğan ünitesinin diyabetik ana çocuğu bakımı üstüne tecrübesi olmalıdır. Doğumun doğrudan sonrasında insülin ihtiyacı azaldığından annenin insülin dozları gene ayarlanır. Bu hastaların doğum sonrasında uyumlu kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Gözlendiği denli diyabet hastalığı bazı sorunlara kanal açabilmektedir lakin günümüz şartlarında gelişen selamet bilimleri ile uyumlu takip olan yüklüler sorun yaşamadan gebelik sürecini geçirebilir ve sağlıklı bebek doğurabilirler.

1 Comment

    • Furkan

      Şeker hastalığı bir çok şeye engel fakat Allah’tan hamileliğe engel değil.

Leave us a comment