| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Saç kaybı çeşitli süreçler sonucunda oluşabilir ama testosteron seviyesiyle ilgili tek cinsi erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi). Bu kalıtsal nitelik, kafadaki saçların azalması şeklindedir ve mertlik hormonlarıyla ilgili olmasına mukabil hem kadınlarda hem erkeklerde görülür. Bu nişan düşük testosteron boş olmasına mukabil vücut begayet kadar erkeklik hormonuna sahiptir. Sebebi dahi testosteronun antrakt ürünü vaki dehidrotestosterondur (DHT).

dosdoğru bir saç kökünde, dolaşımda vaki DHT, saç köklerinde bulunan androjen reseptörleri yasaklar. DHT’nin bu reseptörler üzerinde çok sert etkisi vardır ve hemen saç kökünün büyümesini sınırlar. Bu alışılagelen kişilerde evet ve saç büyümesi döngüsünün beğenilen ilerlemesini peyler.

Dolaşımdaki testosteron, 5-alfa redüktaz enzimi ile DHT’ye çevrilir. 5-alfa redüktaz seviyesi yüce olan hastalarda DHT seviyesi artarken testosteron seviyesi hafifler. Bozulmuş saç kaybı, kişilerde DHT seviyesinin, saç kökü üzerinde engelleyici gücün, canlandırıcı gücü çok aşmasına sebep olmuş seviyelere gelmesi ile görülür. Bu yüzden testosteron seviyesinin düşmesi saç kaybı ile ilişkili olsa da maya süreç DHT seviyesinin yükselmesiyle gerçekleşir. Bu daha kısa ve daha güçlükle pigmentli saç üretimine, sonrasında da saçların seyrekleşmesine ve dökülmesine yazı anahtar.

Androgenetik alopesi alelumum alnın açılması ile teşebbüs eder ve tepedeki saçların dökülmesi ile bitmeme paha. Tepedeki açıklık an içinde alındaki açıklıkla birleşebilir. Kadınlarda ise önlerdeki saçlar seyrelir ama en öndeki saç çizgisi var olmaya devam eder. Pozisyonun tedavisi için 5-alfa redüktazı engelleyen ve bu sayede DHT’nin aşırı üretimini durduran ilaçların denemeleri sürmektedir.

Testosteron eksikliğine merbut saç dökülmesinin günümüzdeki tedavileri arasında minoksidil ve ağızdan alınan finasterid bulunur. Bunlar hastalığın ilerlemesini kritik derecesinde yavaşlatsa da kaybedilen saçın yalın bir kısmını arka iletir.

1 Comment

    • Parlak Jurnal

      Çok yararlı ve bir o kadar bilimsel bir yazı olmuş, teşekkürler.

Leave us a comment