| | Sun CLOSEDEnter Time text
0

Yapılan ilmî incelemeler ehliyetsiz peki da kalitesiz uykunun cildin yaşlanmasını hızlandırdığını ortaya koydu… amerikalı araştırmacılar, yeterli zaman bidar kadınların ciltlerinin erken yaşlandığını ve güneşe maruziyet sonrası bu kadınların ciltlerinin kendini onarabilmesi için daha levent bir zamana gereksinim duyacağını sav ediyorlar.

hab süresi ve ten kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için yürütülen çalışmanın dazlak araştırmacısı ve Case Medical Center üniversitesi Hastanesi’nde memur Dr. Elma Boron, kayırıcı cildinin, alelhusus toksinler ve gen hasarına yol açabilecek güneş ışınları miktarda çevresel stres faktörlerine aksi, vücudun en ciddi savunma mekanizmalarından biri olduğunu izah ediyor.

Dr. Boron, açıklamalarında, yaptıkları araştırmanın sonucunda ehliyetsiz uyku sürelerinin cilt sağlığını olumsuz etkilediğini ve cildin inginlik sürecini hızlandırdığını kesin olarak gösteren önce canlılık olduğunu vurgulamaktadır.

Dr. Elma Boron, yapılan bir epey faaliyet sonucunda yetersiz hab sürelerinin obezite, diyabet, dokunmabana gelişimi ve muafiyet sisteminin zayıflaması kadar çeşitli rahatsızlıklarla ilişkili olduğunun kanıtlanmasına rağmen, yetersiz uykunun ten üzerindeki etkilerinin önceden kesin olarak bilinmediğini anlatıyor.

Dr. Boron ve ekibinin önderliğinde yapılan klinik araştırmaya, yaşları 31 ile 50 beyninde değişen, yaklaşık yarısı uyku sürelerinin yetersizliğinden şikayetçi olmuş ve yaşdönümü zamanı önceleri 59 avrat dahil edilmiştir. Araştırmanın standartları, kadınların yevmi ortalama hab sürelerine ve “Pittsburgh Sleep Quality ındex” adındaki, hastaların hab kalitelerinin değerlendirdiği bir ankete göre belirlenmiştir.

Katılımcılara 1 ertesi süreyle uyku kalitelerini ve sürelerini tefsirleri için detaylı bir yevmi tutturulmasının yönü sıra, her katılımcının cildi hem görsel olarak hem dahi muhtelif non-invaziv cilt sağlık testleriyle değerlendirilmiştir.

ten yaşlanmasının değerlendirildiği bir skorlama yöntemiyle katılımcıların cilt kaliteleri değerlendirildiğinde, sınırlı uyuyan kadınlardaki ayrıntılı çizgiler, hemayar olmayan cilt pigmentasyonu, cildin elastikiyetini kaybetmesi ve ten gevşekliğinin artması ölçüsünde bazı intrinsik cilt yaşlanması parametrelerinin ehliyetli uyur kadınlara oranla henüz yüce olduğu tespit edildi. Bununla birlikte araştırmanın hedefi haricinde katılımcıların diğer selamet kriterleri ayn önüne alındığında, yetersiz uyur kadınların D’ünün obez olmasına karşın, ehliyetli uyur kadınların ancak #’namın obez olduğu görüldü.

Yapılan araştırma, dünya çapındaki bir cilt bakım markası olmuş “Estee Lauder” tarafından desteklenerek, araştırmanın sonuçları Edinburgh’ta düzenlenen “ınternational ınvestigative Dermatology Meeting” adlı milletler arası cildiye kongresinde açıklanmıştır.

Leave us a comment